الأدب
موقع لكل المهتمين بـ لغة القرآن / سايتي براي كليه علاقه مندان به زبان قرآن 
آخرين مطالب
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
با لغت‌نامه‌های عربی آشنا شوید

جلد نخست کتاب "آشنایی با لغت‌نامه‌های عربی" به قلم "محمد ملکی نهاوندی" منتشر شد.

جلد نخست کتاب فقه‌اللغه (آشنایی با لغت‌نامه‌های عربی) در دو بخش آشنایی با زبان عربی و معاجم عربی به بازار نشر عرضه شد. این کتاب با در نظر داشتن اهمیت بالای معاجم زبان عربی و ارتباط تنگاتنگ آن با علوم اسلامی تدوین شده است و هدف آن آشنا کردن دانش‌پژوهان علوم اسلامی با این معاجم است.

در بخش نخست کتاب، نویسنده با بیان ویژگی‌های زبان عربی به تعریف اصطلاحات شایع در معاجم عربی زبان پرداخته و ضمن دسته‌بندی انواع کتاب‌های موجود در زمینه لغات عربی، اصطلاح معجم یا قاموس و ضرورت نگارش آن را مورد بررسی قرار داده است. بخش دوم این کتاب در چهار فصل به بررسی و معرفی معاجم عربی از ابتدا تا پایان قرن دوم هجری، معاجم موجود از ابتدای قرن سوم تا پایان قرن ششم هجری، معاجم مهم قرن‌های هفتم تا دوازدهم و قاموس‌های منتشر شده در قرن های سیزده و چهارده و قرن معاصر پرداخته است. العین، الجیم، الاضداد، جمهره‌اللغه، تهذیب اللغه، الفروق‌اللغویه، المحیط، الصحاح، معجم مقاییس اللغه، مجمل‌اللغه، المخصص فی‌اللغه، المحکم و المحیط الاعظم، معجم مفردات الفاظ قرآن و اساس البلاغه از قاموس‌های نگارش یافته تا ابتدای قرن هفتم هجری است که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

در بخشی از معرفی معجم مقاییس اللغه این‌گونه می‌خوانیم: «مقاییس اللغه یکی از مهم‌ترین معاجم لغوی زبان عربی به شمار می‌رود. گفته می‌شود ابن فارس بسیار به ابن‌درید علاقه‌مند بوده و در بسیاری از کارهایش روش او را در پیش می‌گرفته است، از این رو پس از آن که ابن‌درید کتاب اشتقاق را تالیف کرد، ابن فارس بر آن شد تا با تالیف معجمی کامل این ایده را پیاده کند، از این رو کتابش را مقاییس نامید و به تعبیر برخی محققان، از این اسم، اشتقاق کبیر(در اصطلاح لغویان) را اراده کرده است.»

مختار الصحاح، لسان العرب، القاموس المحیط و القاموس الوسیط، المصباح المنیر، مجمع‌البحرین و مطلع النیرین، تاج‌العروس از مهمترین معجم هایی است که از قرن هفت تا دوازده نگارش یافته و المعجم الوسیط، المنجد فی ‌اللغه، اقرب‌الموارد، محیط المحیط، قطر المحیط، معجم‌الطالب، البستان، الوافی، متن‌اللغه، الرائد، معجم لاروس، معجم‌الوجیز، المعجم العربی المیسر، المحیط معجم اللغه العربیه، الاداء، الاسیل، الابجد، المعجم العربی الاساسی، المنجدالابجدی، الهادی ال لغه العرب، قاموس الهادی، رائد الطلاب، مختار القاموس المحیط، معجم لغه العرب و معجم الطلاب از دیگر قاموس‌هایی است که در قرن‌های سیزده و چهارده و قرن حاضر نوشته شده و در این کتاب معرفی شده است.

به گزارش رسا، جلد نخست فقه‌اللغه، آشنایی با لغت‌نامه‌های عربی به قلم محمد ملکی نهاوندی در شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی انتشارات وثوق در سال 86 به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: فرهنگ لغت, المعجم
[ ۸۷/۰۲/۲۵ ] [ 11:53 ] [ دكتر علي ضيغمي ]
.: صلوات - :.

درباره سايت

عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان / عضو هيئة التدريس بجامعة سمنان الإيرانية
امکانات وب